Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookies i politykę prywatności.

Akceptuję
Rozwiń menu

Uciążliwy sąsiad? Prawo daje Ci możliwości do ochrony.

9 sierpień 2012

Głośne oglądanie telewizji, cały dzień szczekający pies, imprezy do białego rana – takich sąsiadów każdy człowiek stara się unikać. Co jednak zrobić, gdy za ścianą pojawi nam się taki lokator? Przeprowadzka nie jest jedynym wyjściem, poznaj możliwości jakie daje Ci prawo do ochrony.

Po pierwsze Regulamin mieszkańców – warto go znać. Znajdziesz w nim jasno określone uprawnienia i obowiązki dla wszystkich mieszkańców. Jeśli Twój sąsiad narusza postanowienia zawarte w Regulaminie zgłoś to do Administracji, która może wyegzekwować od lokatora stosowanie się do Regulaminu pod groźbą wykluczenia ze spółdzielni lub wspólnoty. W postanowieniach Regulaminu mogą znaleźć się zapisy o zakazie wystawienia śmieci na klatkę schodową, zakazie palenia papierosów na klatce, zakazie grillowania na balkonie czy kwestii związanych z wymianą okien.
Jeżeli sąsiad zajmuje mieszkanie komunalne można wystąpić do sądu z powództwem o eksmisję lokatora. Uprawnienie to przysługuje każdemu sąsiadowi, gminie oraz właścicielowi domu. Warto jednak zebrać wcześniej odpowiednie dowody takie jak np. notatki o interwencjach policji czy straży miejskiej.

Wspólnota mieszkaniowa ma prawo wystąpić do sądu przeciwko sąsiadowi posiadającemu mieszkanie własnościowe z żądaniem, aby sąd nakazał sprzedaż lokalu.
W bloku spółdzielczym, jeśli mieszkanie sąsiada jest lokatorskie, to spółdzielnia zgodnie z zapisem może pozbawić taką osobę członkostwa. Pozbawienie członkostwa może być jednoznaczne utratą lokatorskiego prawa do lokalu i taki sąsiad będzie musiał opuścić lokal.
W razie gdyby mieszkanie było własnościowe to spółdzielnia może podjąć działania, do których uprawnia ją statut.

Po drugie możesz wezwać Policję, aby podjęła interwencję, w razie gdyby Twój sąsiad zakłócał ciszę nocną, przetrzymywał w piwnicy czy balkonie jakieś substancje niebezpieczne. Policja jest uprawniona do skierowania wniosku do sądu o ukaranie takiego zachowania. Pamiętaj, że zgodnie z art. 51 Kodeksu wykroczeń kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Cisza nocna zgodnie z przepisami prawa obowiązuje w godzinach 22-6. W tym czasie nie wolno głośno słuchać muzyki, audycji radiowych i telewizyjnych, używać głośnych sprzętów działający mechanicznie, wykonywać napraw, remontów powodujących hałas, zachowywać się zbyt głośno w miejscach wspólnego uzytku, np. na klatce schodowej.

Warto jednak przed przystąpienie do oficjalnych działań porozmawiać z sąsiadem i postarać się załatwić sprawę pokojowo.

2 dni temu
Użytkownik Dawid zarejestrował się w portalu.
4 tygodni temu
Użytkownik Łukasz zarejestrował się w portalu.